بــســـتـــن
پـنـجــــــره

10 مقصد جذاب برای سفر در کریسمس _ بخش اول

خواندن 6 دقیقه
15 آذر 1401 | 14:42
15 آذر 1401 | 14:42
خواندن 6 دقیقه

کریسمس جشنی سالیانه در شروع سال جدید میالدی که با تولد حضرت مسیح همزمان است و مسیحیان هر ساله در سراسر جهان این ایام را جشن می گیرند.
همیشه یکی از جذابیت های سفر این بوده که با آداب رسوم آن منطقه آشنا شویم. این باعث می شود هم از سفر لذت ببریم و برایمان خاطره انگیز رقم بخورد و هم از فرهنگ آنجا قرض بگیریم و سعی کنیم زندگی بهتری داشته باشیم. خوب چه زمانی بهتر از کریسمس که کشور های مسیحی نشین سنگ تمام میگذارند و تمام شهر رنگ و بوی کریسمس می گیرد.
در این مقاله ما سعی کردیم 10 شهر برتری که می توان برای سفر در این ایام انتخاب کرد را برای شما فهرست کنیم. برای سفر به هر کدام از این مقاصد نیز کافیست در وبسایت طاووس گشت ثبت نام کنید و از سفر خود لذت ببرید.

1. ارمنستان- ایروان

یکی از جذاب ترین مقاصد برای سفر در کریسمس کشور ارمنستان است. کریسمسی که برفی است!

تعطیلات سال نو میلادی از یک ژانویه شروع می شود و مدت دو هفته است و اما جشن های کریسمس و سال نو میلادی تا روز سیزدهم ژانویه ادامه دارد. این شهر معمولا در زمان سال نو میلادی برفی است. این زمان برای ارامنه که پیروان آئین مسیحیت هستند بسیار مهم است جشن میلاد مسیح، غسل تعمید و تعطیلات مقدس در این کشور باشکوه برگزار می شود.

تمامی رستوران ها و اماکن عمومی دارای مراسم های ویژه ای هستند. در کشور ارمنستان برخلاف دیگر جاها، پدر بزرگ زمستانی حضور دارد و بابانوئلی با شکل و شمایل دیگر است که هدایایی برای کودکان در شب سال نو میلادی می گذارد.

بوی شیرینی مخصوص سال نو و کریسمس در شهرهای ارمنستان می پیچید. نام این شیرینی tarehats است که حتما مزه آن را بچشید. در kings Three یک کیک مخصوص ارمنی، یک لوبیا، دکمه و سکه ممکن است گذاشته شود. برای خوردن این کیک عجله نکنید و با احتیاط بخورید. اگر این موارد در کیک شما بود به اعتقاد ارمنی ها شما بسیار خوش شانس هستید و کل سال برای شما خوش یمن است .
کلیساهای ارمنستان یکی از باشکوه ترین مراسم برای تولد حضرت مسیح دارند.

در میدان جمهوری ایروان نیز یکی از بزرگترین درخت ها کاج جشن مسیحیت را می بینید که میدان با نورپردازی و آتش بازی تزئین می شود.

2. آذربایجان- باکو

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در تعطیالت کریسمس، شهر باکو کشور آذربایجان است. با شروع ماه دسامبر خیابان های این شهر رنگ و لعاب متفاوتی پیدا می کنند و چراغانی میشوند. در این دوره از سال در میدان فواره باکو غرفه هایی پر از خوراکیهای خوشمزه کریسمسی و چراغانی هایی برپا میشوند که انتخاب ایده آلی برای خرید های سال نو به شمار می روند. گردشگران و مسافران در فصل زمستان می توانند چهره متفاوتی از آذربایجان و باکو را ببینند.

برای سفر به باکو راه های مختلفی وجود دارد که از میان آن ها می توان به هواپیما، قطار، اتوبوس، تاکسی و… اشاره کرد و سفر هوایی به این کشور نیز راحت ترین راه است. فرودگاه بین المللی ارمنستان حیدر علی اف در باکو است. در رابطه با رفت و آمدهای درون این کشور نیز شما می توانید از اجاره خودرو، اتوبوس، مترو و هم چنین تاکسی استفاده نمایید و به راحتی در این کشور رفت و آمد کنید.
برای اقامت در باکو انتخاب های بسیار متنوعی پیش روی شما قرار دارند که می توانند هر سلیقه ای را راضی نگه دارند. با این حال بهترین هتل های باکوعبارت اند از هتل فورسیزنز، گرند هتل یوروپ، هتل بوتا، هیلتون باکو و….
هزینه های سفر به این کشور طبیعتاً با توجه به شرایط اقتصادی متفاوت خواهد بود، با این حال به طور متوسط می توان گفت که برای یک سفر لوکس به طور روزانه چیزی حدود 1000 منات و برای سفری کم هزینه تقریباً 200 منات هزینه باید کرد که البته این مقدار در کمترین تخمین محاسبه شده است.

3 .ترکیه- استانبول

استانبول نیز که از شهرت بسیاری در این روز ها برخوردار است، به عنوان یکی از اولین مقاصد توریستی در تعطیالت کریسمس می توان یاد کرد . در روز های کریسمس جذابیت استانبول فقط به مهمانی ها و جشنهایش خلاصه نمی شود و تخفیف های فروشگاه ها نیز این شهر را تبدیل به یک بهشت میکند. با شروع جشن های کریسمس، مردم استانبول در کنار خانواده هایشان جمع می شوند و سال نو را جشن می گیرند. این مردم در شب سال نو درخت ها را تزئین می کنند و آنها را به دوستانشان هدیه می دهند، به همین دلیل نیز منظره این شهر زیبا بسیار چشم نواز خواهد شد .
اختالف ساعت تهران با استانبول یک ساعت و نیم بوده و واحد پول در کشور ترکیه نیز لیر است و شما باید حتماً این واحد را به همراه د اشته باشید. با این حال بد نیست اگر دلار نیز به همراه خود د اشته باشید تا دیگر خیالتان راحت باشد.

هزینه های سفر به استانبول تقریباً دو برابر ایران است و به دلیل نوسانات ارزی نمیتوان قیمت دقیقی گفت. البته در بسیاری از هتل ها برای تعطیالت کریسمس تخفیف های ویژه ای لحاظ می شود و همین مسئله نیز فرصت خوبی را برای سفر به این شهر فراهم میکند.
برای سفر به ترکیه راه های زمینی و هوایی پیش روی شما قرار دارند. علاوه بر هواپیما که راحت ترین و سریعترین راه است شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس نیز به سمت استانبول راهی شوید.

4. گرجستان- تفلیس

یکی دیگر از مقاصد سفر در کریسمس که فاصله کمی با مرزهای ایرانی دارد و مانند ارمنستان حال و هوای متفاوتی از جشن کریسمس دارد، کشور گرجستان است. تفلیس پایتخت گرجستان و تمامی شهرهای گرجستان مزین به درخت های بزرگ کاج کریسمس است و بابانوئل در شهرها هم قدم می زنند. جالب است بدانید که جشن سال نو میالدی در گرجستان حدود یک ماه است و شما می توانید از 15 دسامبر تا 15 ژانویه به این کشور سفر کنید. بیش از 80 درصد مردم گرجستان پیروان آیین مسیحیت ارتدوکس هستند و جشن کریسمس در گرجستان و سال نو میالدی اهمیت باالیی برایشان دارد. در تفلیس و دیگر شهرها کنسرت های بزرگ، رقص پایکوبی، ورزش های زمستانی ، برنامه های مخصوص کریسمس در میادین شهر و کلیساها برپا است و شما می توانید یک رقص تمام عیار گرجی که معموال هم گروهی در میادین شهر ببینید و لذت ببرید.
بازار گردی و مراکز خرید تخفیف های استثنایی دارند که می توانید از آن استفاده کنید .کلوپ های شبانه، کافه ها و رستوران ها بزرگ و معروف تا ساعتی از شب برنامه دارند و هتل ها هم برنامه های ویژه در شب کریسمس دارند. ساتسیوی ترکی Satsivi/ یکی از غذاهای محبوب اهالی مردم گرجستان در شب کریسمس است و گوزیناکیGozinaki/ دسر خوشمزه گرجستانی است که با عسل و آجیل سرخ شده تهیه می شود و یادتان باشد که در سفر به گرجستان حتما در کریسمس آن را تست کنید .سنت های زیادی در شهر وجود دارد مانند دیدن درخت چیچیالکی Chichilaki/ که درخت مخصوص کریسمس گرجستان است و از شاخه های خشک گردو و فندوق درست می شود. یکی از بهترین کشورها برای تجربه کریسمس در گرجستان است که می توانید برای جشن سال نو میالدی این کشور را انتخاب کنید.

5. لاپلند-فنالند

یکی دیگر از مکان های رویایی در سفر کریسمس الپلند فنالند سرزمین بابانوئل هست. این شهر در باور فرهنگ مردم اروپا محل تولد بابانوئل است و تمام خانه های شهر چوبی آن تزیین شده است. سورتمه های چوبی توسط گوزن ها برده می شوند و می توانید سورتمه سواری به سبک فنالندی را تجربه کنید. همه چیز در کریسمس فنالند متفاوت است. در واقع بزرگ ترین جشن فانتزی برای کودک ها در کریسمس است که چندین بابانوئل گرد یک کودک می آیند. یکی دیگر از جشن های الپلند Rovaniemi است که کودکان آن را دوست دارند. ناگفته نماند که شما نه تنها شما می توانید کریسمس خاص
تجربه کنید بلکه می توانید شفق قطبی را هم ببینید که یکی از دیده های شگفت انگیز طبیعت است.

تا اینجا ما 5 مقصد گردشگری با رنگ کریسمس معرفی کردیم. شما می توانید با ورود به وبسایت طاووس گشت و رزرو تور های جذاب کریسمس از این ایام نهایت استفاده را ببرید.

همچنین می توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

09137547969

03136277662