بــســـتـــن
پـنـجــــــره

کنیا، در مدار استوا

خواندن 5 دقیقه
10 بهمن 1401 | 12:20
10 بهمن 1401 | 12:20
خواندن 5 دقیقه

کنیا نام کشوری در شرق آفریقاست. سرزمینی با طبیعت، فرهنگ و حیات‌وحش منحصر به‌فرد خود که در دنیا مشابهی ندارد. تور کنیا مقصد مناسبی برای کسانی است که به‌دنبال لمس طبیعت هستند. جایی‌که غروب خورشید معنای واقعی‌اش را به رخ‌تان می‌کشد و نعره شیرها و بوفالوها امپراطوری حیات‌وحش را نشان‌تان می‌دهد. با طاووس گشت همراه باشید تا از این کشور زیبا دیدن کنیم.

پارک ملی نایروبی

یکی از جاهای بسیار دیدنی در سفر به کنیا، پارک ملی نایروبی است که در فاصله‌ی 7 کیلومتری از نایروبی، پایتخت کنیا قرار دارد. این پارک در سال 1946 افتتاح شده و شما در آن می‌توانید انواع شیر، زرافه، کرگدن و… را مشاهده کنید.

حیات وحش پارک ملی نایروبی، بسیار متنوع، غنی و پرجمعیت است. این پارک به عنوان موفق‌ترین پناهگاه برای اسب‌های آبی در دنیاست و در آن نزدیک به 400 گونه پرنده وجود دارد. پارک ملی نایروبی در فاصله‌ی کوتاهی از شهر قرار دارد و حتی از آسمان‌خراش‌های شهر نیز می‌توان داخل آن را مشاهده کرد.

قبیله ماسایی‌مارا

قوم ماسایی یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین قبایل آفریقاست که در مناطق «ناروک» و «کاجی آدو» در جنوب کنیا زندگی می‌کنند. جمعیت این قوم به یک تا دو میلیون نفر می‌رسد. قبیله ماسایی از کهن‌ترین قبایلی است که همچنان آداب و رسوم قدیمی خود را حفظ کرده‌اند و شما می‌توانید در سفر به کنیا از نزدیک با آداب و رسوم قبیله‌ای آنها آشنا شوید.

پوشش ماسایی‌هاحکایت عجیبی دارد. هر سالی که به سن آنها افزوده می‌شود حلقه‌ای سنگین‌تر به گوش و گردن خود اضافه می‌کنند بنابراین وقتی پیر شوند، گردنی بلند و سوراخ گوشی بسیار گشاد پیدا خواهند داشت! این برای آنها حرمت به‌حساب می‌آید! آنها سرهای خود را از ته نیز می‌تراشند چراکه موهای بلند معنی خوبی برایشان ندارد.

یکی دیگر از آداب و رسوم عجیب و غریب قبیله ماسایی زمانی است که مردان و پسران قبیله می‌خواهند قدرت و توانمندی خود را به رخ زنان قبیله بکشند. پسران جوان و مردان قبیله یک جا جمع می‌شوند و شروع به پریدن می‌کنند؛ هرکس بلندتر بپرد نشانه قدرت و جذابیت بیشتر اوست. 

دریاچه نایواشا

این دریاچه در دشتی آبرفتی قرار گرفته و در خارج از شهر نایواشا قرار گرفته است. دریاچه نایواشا از جمله دریاچه‌های آب شیرین و دائمی در آفریقاست. از نظر جغرافیایی دریاچه در قسمتی از «دره ریفت‌ولی» قرار دارد. این دریاچه کم‌عمق زیستگاه گونه‌های متفاوت گیاهی و جانوری است. از جمله بوفالوهایی که در مرداب و گل و لای غوطه‌ور هستند و زرافه‌های سرگردانی که در میان اقاقی‌های اطراف دریاچه قدم می‌زنند. غروب خورشید در این منطقه نیز بسیار تماشایی است. نایواشا در زبان ماسایی به معنی “خروشان” است. آنچه که دریاچه نایواشا را جذاب می‌کند فقط خود دریاچه نیست، مناظر اطراف دریاچه از خانه‌های مربوط به دوران استعمار کنیا گرفته تا کلبه‌های کاهگلی روستایی و گل‌های زرد و بنفش اقاقیا اطراف دریاچه از جذابیت‌های این دریاچه زیباست.

دره ریفت ولی

دره ریفت ولی (کافت بزرگ)، دره‌ای شش هزار کیلومتری است که از شمال شرقی آفریقا و کشورهای سومالی، جیبوتی و اریتره شروع شده و تا موزامبیک جنوب آفریقا امتداد دارد. این دره به دلیل حرکت صفحات تکتونیکی و پوسته‌های گوشته به وجود آمده و صفحه تکتونیکی آفریقا را از صفحه تکتونیکی سومالی جدا می‌سازد.

این دره‌ی بزرگ از مجموع چندین دره مختلف تشکیل شده و نه تنها از منظر زمین‌شناسی بلکه برای فسیل‌شناسان و انسان‌شناسان نیز بسیار اهمیت دارد. اکثر فسیل انسان‌های راست قامت یا (Homo erectus) و انسان‌های ماقبل آن در این منطقه پیدا شده‌است.

شکاف کافت بزرگ در سال 2018 در کنیا مشخص شده و شامل قسمتی از زیر شاخه‌ی دره کافت بزرگ است که به «دره کافت آفریقای شرقی» شهرت دارد و به آرامی (حدود 50 میلیون سال) در حال جدا شدن از قاره آفریقاست.

پارک ملی ماسای مارا

یکی از 10 پارک ملی برتر دنیا، پارک ملی ماسایی‌مارا است که در فاصله‌ی 5 ساعته از نایروبی قرار دارد. در این منطقه شما می‌توانید شاهد تماشای حیوانات مختلفی همچون وایلدبیست‌ها، بوفالوها، شیر ماسای کنیا، پلنگ آفریقایی و یوزپلنگ تانزانیا را از نزدیک تماشا کنید.

5 حیوان بزرگ آفریقا شامل فیل‌ها، بوفالوها، کرگدن‌ها، شیر و پلنگ آفریقایی هستند که در سفر به پارک ملی ماسایی‌مارا شما حداقل 3 نوع از آنها را تماشا می‌کنید.

این پارک با وسعت بیش از 1500 کیلومتر مربع در قسمت جنوب غربی و در مرز با کشور تانزانیا قرار دارد. پارک ملی ماسایی‌مارا، به واسطه جمعیت بین‌المللی شیرهای معروفش و مهاجرت سالانه حیواناتی همچون زبرا، غزال تامسون و کل بالدار و… که به مهاجرت بزرگ آفریقا شهرت دارد، یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار مهم این کشور است. چنانچه خوش شانس باشید، در سفر به کنیا می‌توانید شاهد این مهاجرت بزرگ از نزدیک باشید.

در این پارک ملی انسان‌ها هیچ دخل و تصرفی در زندگی حیوانات ندارند. بنابراین در زمان سفر به این پارک نباید هیچ عطر و ادکلنی به بدن بزنید و یا سر و صدا کنید. البته ممکن است در حین بازدید، با تصاویر ناخوشایند و حتی دلخراشی مثل شکار آهو توسط شیر روبرو شوید. این مناظر شاید زیبا نباشند، اما بخشی از قانون طبیعت هستند.

پارک ملی دروازه جهنم

دروازه جهنم یا جهنم گیت در ورودی این پارک دالان‌ها و شکاف‌های صخره‌ای زیبا و عجیبی وجود دارد که در بیشتر مسیرهای آنها آب در جریان است. در این پارک گونه‌های متفاوت جانوری نیز وجود دارد مانند بوفالو، گورخر، گاو وحشی و آهو. شما با بازدید از دیواره های قرمز رنگ    NJOROWA به وجد می آیید. شکاف باریکی که در این پارک وجود دارد علت شهرت پارک ملی دروازه جهنم است

خط استوا

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری سفر به کنیا، تماشای خط استوا از نزدیک است. 2 شهر کنیا، در خط استوا قرار دارند. این 2 شهر عبارتند از «کیسومو» و «ناکورو»

در خط استوا شما از نیمکره شمالی به نیمکره جنوبی می‌روید. قسمتی از جاده، در مسیر حرکت به سمت آبشار تامسون، دقیقا روی خط استوا یک تابلو نصب شده‌است. در این منطقه شما می‌توانید با یک آزمایش ساده اما خاطره انگیز یک تجربه‌ی متفاوت داشته باشید. کافی است یک کاسه‌ی آب که سوراخ کوچکی در انتهایش دارد را در دست بگیرید و یک چوب کبریت داخل آن بیندازید، آب در حین تخلیه حرکت دورانی خواهد داشت.

در نیم‌کره شمالی این حرکت دورانی در جهت عقربه‌ی ساعت انجام می‌شود، در حالیکه در نیم‌کره جنوبی خلاف جهت عقربه‌های ساعت اتفاق می‌افتد. زمانیکه روی خط استوا بایستید، هیچ حرکتی نداشته و اصلا نمی‌چرخد!

برای سفر به کنیا و رزرو و خرید تور های آفریقا به وبسایت طاووس گشت مراجعه کنید.

همچنین می توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

09137547969

03136277662