بــســـتـــن
پـنـجــــــره

مکان های دیدنی عربستان سعودی

خواندن 7 دقیقه
3 تیر 1403 | 19:13
3 تیر 1403 | 19:13
خواندن 7 دقیقه

گردشگری در عربستان سعودی به سرعت در حال رونق گرفتن است. مسئولین این کشور در تلاش هستند تا همچون کشورهای امارات و قطر، علاوه بر درآمد نفتی با توسعه امکانات گردشگری خود از این صنعت پولساز هم به درآمد برسند و کشور پهناور عربستان را به یکی از قطب‌های گردشگری منطقه و جهان تبدیل کنند. عربستان کشوری کویری است و صحراهای پهناور این کشور گرمسیر شهرت جهانی دارند. در کشور عربستان تعداد جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خیلی زیاد نیست، اما مسئولین این کشور توانسته‌اند با کمک مهندسان و متخصصان خارجی در صنعت گردشگری، امکانات و جاذبه‌های تفریحی متنوع و بعضاً منحصر به فردی را در این کشور مهیا کنند تا گردشگران برای تماشا این مکان های دیدنی از نزدیک عازم کشور عربستان شوند.

گردشگری در عربستان سعودی تا چند سال قبل فقط محدود به مسلمانانی بود که برای زیارت کعبه و شهر مدینه به این کشور سفر می‌کردند، اما عربستان با توسعه امکانات خود توانسته پای گردشگران غیر مسلمان را هم به این کشور باز کند. اگر شما هم پس از خواندن این مقدمه کنجکاو شده‌اید با مکان های دیدنی عربستان سعودی بیشتر آشنا شوید، با طاووس گشت همراه باشید و این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

توسعه صنعت گردشگری در عربستان سعودی

دولت عربستان سعودی در تلاش است تا نام این کشور را به عنوان یک مقصد جذاب برای گذراندن تعطیلات بر سر زبان‌ها بیاندازد. یکی از اولین کارهایی که این کشور در زمینه توسعه صنعت گردشگری انجام داده، تسهیل شرایط دریافت ویزای توریستی است.

تا همین چند سال پیش، ورود به کشور عربستان و دریافت ویزای این کشور فقط در شرایط خاصی امکان پذیر بود و اغلب گردشگران خارجی این کشور مسلمانانی بودند که از سراسر جهان برای انجام اعمال حج به کشور عربستان سفر می‌کردند. دولت عربستان به مسلمانان هم فقط اجازه تردد به شهرهای مکه و مدینه را می‌داد به همین دلیل گردشگری در عربستان رونق خاصی نداشت و مرزهای این کشور به روی گردشگران غیر مسلمان به سختی باز می‌شد. اما در سال‌های اخیر برای رونق گردشگری در عربستان سعودی بسیاری از این موانع حذف شده. شرایط سفر به عربستان روز به روز در حال آسان تر شدن است.

مکان های دیدنی عربستان سعودی

تنوع و تعداد مکان های دیدنی در عربستان سعودی شاید به اندازه کشورهای دیگر منطقه نباشد، اما این کشور توانسته در سال‌های اخیر با توسعه امکانات خود در مناطق مختلف این کشور بسیاری از روستاهای تاریخی را به شکل جذابی برای تفریح و گردش مسافران تجهیز کند و آنها را هم در فهرست جاذبه‌های گردشگری در عربستان سعودی قرار دهد. بسیاری از گردشگران غیر مسلمان حتی در زمان سفر به این کشور به شهرهای مذهبی مکه و مدینه هم می‌روند و از بناهای تاریخی این شهرها و مساجد مقدس در این دو شهر بازدید می‌کنند. از جمله مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در عربستان سعودی عبارتند از:

1. روستای میراث رجال آلما (Rijal Alma Heritage Village)

روستای میراث رجال آلما یکی از زیباترین مکان های دیدنی عربستان است که در جنوب این کشور در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر ابها واقع شده است. این دهکده تاریخی چشم‌انداز بسیار زیبایی مشرف به کوه و صحرا دارد. گردشگران در زمان سفر به این روستای ۹۰۰ ساله می‌توانند برای آشنایی با تاریخچه این روستا به موزه معروف این منطقه بروند. ساختمان اصلی این موزه که قدمت بسیار زیادی دارد از خشت و گل و سنگ ساخته شده و در سال‌های اخیر به شکل حرفه‌ای مرمت آن انجام شده است. بهترین راه دسترسی به این روستا از شهر ریاض پایتخت عربستان با هواپیما است.

2. کورنیش جده (Jeddah Corniche)

کورنیش جده نام منطقه‌ای تفریحی به طول ۳۰ کیلومتر است که در طول خط ساحلی شهر جده امتداد می‌یابد. با قرار گرفتن در کناره دریای سرخ، کورنیش جده شامل جاده‌های ساحلی، منطقه تفریحی، آلاچیق و مجسمه‌های شهری است. همچنین فواره شاه فهد که بلندترین فواره جهان به‌شمار می‌رود، در همین منطقه قرار دارد. مسجد الرحمه که با نام مسجد شناور جده نیز شناخته می‌شود، نیز در کورنیش جده واقع شده است.

3. روستای البلاد یا جده قدیم (Al-Balad aka Old Jeddah)

گردشگرانی که دوست دارند با فرهنگ مردم و تاریخ عربستان سعودی از نزدیک آشنا شوند، معمولاً در زمان سفر به این شهر به روستای البلاد یا جده قدیم سر می‌زنند. این روستای تاریخی یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در عربستان سعودی است. البلاد در نزدیکی شهر جده واقع شده و تردد به این شهر با اتوبوس، قطار تندرو و هواپیما بسیار آسان می‌باشد. روستای البلاد در قرن ۷ میلادی بنا شده و یکی از آثار ثبت شده کشور عربستان در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

4. مدائن صالح (Mada’In Saleh)

مدائن صالح که در نزدیکی آل اولا در استان مدینه قرار دارد، شهری با مقبره‌های باستانی حکاکی شده در میان ماسه سنگ است. از دیدگاه تاریخ و باستان‌شناسان، مردم نبطی این مقبره‌ها را که به نام هگرا شناخته می‌شود را حکاکی می‌کردند. این مردمان که به‌عنوان عشایر شبانی شناخته می‌شدند، بر روی این مقبره‌ها معماری واحه را تمرین می‌کردند. مدائن صالح متشکل از ۱۳۱ مقبره سنگ‌تراشی شده است و به‌عنوان یک گنجینه باستانی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

5. موزه شهر بین‌المللی الطیبات (Al Tayebat International City Museum)

شهر الطیبات یکی از قدیمی‌ترین مناطق کشور عربستان سعودی است که یک موزه مشهور هم در دل خود دارد. موزه شهر بین‌المللی ال طیبات یکی از بزرگترین موزه‌های کشور عربستان سعودی است. برای بازدید از همه بخش‌های این موزه باید حداقل ۴ ساعت زمان بگذارید. در این موزه بسیاری از آثار تاریخی متعلق به خاندان سعودی همچون اسلحه‌ها، شمشیرها، کتاب‌ها و اسناد تاریخی نگهداری می‌شود. گردشگران در این موزه می‌توانند با فرهنگ و سبک زندگی سنتی مردم عربستان هم از نزدیک آشنا شوند و لباس‌ها و ظروف سنتی این کشور را از نزدیک تماشا کنند.

6. مسجد شناور الرحمه (Al-Rahmah Mosque, The Floating Mosque)

عربستان یکی از کشورهای مسلمان جهان است و اسلام از این کشور ظهور کرده به همین دلیل تعداد مساجد و زیارتگاه‌ها در بخش‌های مختلف این کشور پهناور زیاد است. مسجد شناور الرحمه یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در عربستان سعودی است که بسیاری از گردشگران از راه‌های دور و نزدیک برای بازدید از این مسجد به شهر جده سفر می‌کنند. این مسجد در سال ۱۹۸۵ بنا شده و بر روی سطح آب دریای سرخ قرار دارد.

7. لبه جهان (The Edge of the World)

اگر ذهن‌تان آن‌قدر درگیر افکار مختلف است پس باید سری به لبه‌ی جهان بزنید و نگاهی دوباره به زندگی خود بیندازید. این نقطه‌ی دیدنی با منظره‌ای از شن‌های طلایی دلپذیر صحرا، یکی از خاص‌ترین مکان‌های گردشگری در عربستان سعودی است. این پدیده شگفت‌انگیز زمین‌شناسی، در شمال غربی ریاض، پایتخت کشور عربستان قرار دارد و توسط صحرای صخره‌ای احاطه شده است.

8. مسجد الحرام (Masjid Al-Haram)

بدون شک مشهورترین جاذبه گردشگری در عربستان سعودی، مسجد الحرام است که در شهر مکه واقع شده و قبله‌گاه مسلمان جهان محسوب می‌شود. این مسجد محل قرار گیری کعبه، مهمترین نماد اسلام است و بسیاری از مسلمانان برای انجام اعمال حج به این مسجد تاریخی می‌روند. مسلمانان در زمان ورود به مسجد الحرام به عنوان یکی از اعمال حج به دور کعبه طواف می‌کنند و اعمال حج را به جا می‌آورند.

9. مسجد النبی (Al-Masjid an-Nabawi)

یکی از دیگر از مساجد مشهور کشور عربستان، مسجد النبی در شهر مدینه است. تاریخچه ساخت این مسجد به زمان هجرت پیامبر اسلام حضرت محمد به شهر مدینه باز می‌گردد. در گذشته ورود به این مسجد فقط برای مسلمانان مجاز بود و افراد غیر مسلمان اجازه ورود به مسجد النبی را نداشتند. اما در سال‌های اخیر و با توسعه گردشگری در عربستان سعودی بسیاری از مردم غیر مسلمان هم اجازه ورود به مسجد النبی را پیدا کردند.

10. تپه باشینگ در قاسم (Dune Bashing in Qasim)

اگر برنامه سافاری در صحرای زیبای عربستان را دارید، حتماً سافاری در تپه‌های شنی باشینگ را در برنامه خود بگنجانید. این منطقه بیابانی بسیار زیبا با کویرهای بکر و تپه‌های بلند شنی در نزدیکی شهر قصیم واقع شده است. تپه باشینگ یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری در عربستان سعودی است که هر ساله بسیاری از گردشگران عرب و غیر عرب برای تفریح در صحرا به این منطقه سفر می‌کنند. در باشینگ می‌توانید به سافاری در کویر بپردازید و یا در کمپ‌های صحرایی اقامت کنید و از نوشیدنی و غذاهای محلی لذت ببرید.

تجربه‌های منحصربه‌فرد در عربستان سعودی

عربستان سعودی با تکیه بر طبیعت بکر و جذاب خود توانسته است تجارب منحصربه‌فردی را برای گردشگران فراهم کند. از جمله این تجربه‌ها می‌توان به سفرهای صحرایی، بازدید از روستاهای باستانی، شرکت در جشنواره‌های فرهنگی و مذهبی و لذت بردن از معماری اسلامی اشاره کرد. علاوه بر این، عربستان سعودی به دلیل موقعیت جغرافیایی خود امکان دسترسی به دریا و تجربه‌های آبی همچون غواصی و شنا را نیز برای گردشگران فراهم کرده است.

امکانات و زیرساخت‌های گردشگری در عربستان سعودی

با توجه به سیاست‌های جدید دولت عربستان سعودی در جهت توسعه صنعت گردشگری، زیرساخت‌های گردشگری در این کشور به‌طور قابل‌توجهی بهبود یافته است. از جمله این زیرساخت‌ها می‌توان به هتل‌های لوکس، رستوران‌های بین‌المللی، فرودگاه‌های مجهز و جاده‌های ایمن اشاره کرد. همچنین، ایجاد مناطق ویژه گردشگری همچون نئوم و توسعه پروژه‌های بزرگ گردشگری همچون دریای سرخ، نشان از عزم جدی عربستان سعودی برای جذب گردشگران خارجی دارد.

عربستان سعودی با توسعه زیرساخت‌ها و تسهیل شرایط ورود گردشگران، به یکی از مقاصد جذاب گردشگری در خاورمیانه تبدیل شده است. تنوع جاذبه‌های گردشگری از صحراهای بکر و روستاهای باستانی تا شهرهای مدرن و مساجد تاریخی، باعث شده است تا هر ساله تعداد بیشتری از گردشگران به این کشور سفر کنند. اگر شما هم به دنبال تجربه‌ای متفاوت و کشف جواهرات پنهان در دل صحرای عربستان هستید، این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد.

برای سفر و رزرو و خرید تور های داخلی و خارجی، به وبسایت طاووس گشت مراجعه کنید.

همچنین می توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

09137547969

03136277662