بــســـتـــن
پـنـجــــــره

عید نوروز در کشور های همسایه

خواندن 3 دقیقه
14 اسفند 1401 | 12:39
14 اسفند 1401 | 12:39
خواندن 3 دقیقه

جشن نوروز که مصادف است با تحویل سال نو برای ایرانیان یک جشن باستانی است. ایرانیان از ماه ها پیش از فرا رسیدن این عید بزرگ مردم در تکاپوی آماده شدن برای جشن گرفتن آن هستند. امروزه علاوه بر ایران در کشورهای عراق، هند، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، آذربایجان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، آلبانی، ترکیه، ترکمنستان، سوریه، گرجستان، پاکستان و مقدونیه شمالی جشن نوروز برگزار می‌شود. با طاووس گشت همراه باشید.

ترکمنستان

از همسایگان شمالی کشورمان ایران، ترکمنستان است که در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال خود را بدست آورد. از آن پس مراسم کهن و آداب و رسوم قدیمی در این کشور احیا شدند که یکی از آن ها عید نوروز بود. ترکمن ها به آن (Nowruz Bayram) می گویند. مردمان این مرز و بوم دوبار در سال جشن سال نو برپا می کنند. بار اول در ابتدای سال نوی میلادی و بار دوم نیز در هنگام نوروز برای زنده نگه داشتن رسم و رسومات کهن، این جشن را در کشورشان برگزار می کنند.

پاکستان

پاکستان هم نیز از دیگر کشورهایی که جشن نوروز را در کشور خود برگزار می نمایند و در پاکستان غالبا صفت “عالم افروز” را در مورد این عید به کار می‌برند.

تاجیکستان

نوروز در کشور تاجیکستان، جزء یکی از ایاد غدیر به معنای عید بزرگ قلمداد می شود، زیرا مردم تاجیک روزگاری روزگاری سرزمینشان بخشی از ایران بزرگ به شمار می رفته و از همین رو احترام ویژه ای برای این عید قائل هستند.

جمهوری آذربایجان

نوروز یکی از جشن‌های بزرگ در جمهوری آذربایجان است. این جشن همه ساله از بیستم تا بیست و دوم مارس که تقریبا برابر با اول تا سوم فروردین است در این کشور برگزار می‌شود. در آذربایجان از چند هفته مانده به عید، مردم برای برگزاری این عید خود را آماده می‌کنند.

ازبکستان

مردمان ازبکستان هم، این جشن بزرگ را در کشورشان جشن می گیرند. این عید یکی از مهم ترین تعطیلات رسمی این کشور است و به آن (Navro’z Bayrami) گفته می شود. ازبک ها مردمانی بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند. در این عید همانند ایرانیان لباس نو به تن کرده و اقدام به جشن گرفتن می نمایند. به این دلیل که این کشور تا سال ها تحت سلطه ی شوروی قرار داشت، اجازه برگزاری این عید به آنها داده نمی شد. اما خوشبختانه پس از یافتن استقلال خودشان توانستند این عید باستانی را جشن بگیرند.

افغانستان

جشن نوروز در کشور افعانستان که جزء یکی از همسایه های بسیار نزدیک ایران نیز به شمار می رود، هم نیز برگزار می گردد. زمانی که طالبان بر این کشور حاکم بود (1996 تا 2001 میلادی، و 2021 تا به حال) افغان ها اجازه ی برپایی این جشن را نداشتند اما از آن پس با برکناری طالبان هرچه قوی تر مراسم کهنشان را زنده کردند. در افغانستان هم جشن بزرگ نوروز با آداب خاصی همراه است.

قزاقستان

مردم در کشور قزاقستان نوروز را فصل اعتدال بهاری می دانند و بر این باور هستند که در این روز ستاره های آسمانی به نطقه ابتدایی می رسند و تمامی طبیعت و کائنات تازه و تجدید می شوند. به اعتقاد آنها نوروز روزی است که «سنگ نیلگون» سمرقند آب می‌شود. مردم قزاقستان هم مانند ایرانیان در سال نو اقدام به خانه تکانی و رفت و روب خانه هایشان می نمایند.

برای سفر در ایام نوروز و رزرو و خرید تور های داخلی و خارجی، به وبسایت طاووس گشت مراجعه کنید.

همچنین می توانید با شماره های ما تماس بگیرید.

09137547969

03136277662